image

PeyamaKurd - Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna bir hafta kala Zafer Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ ile AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş görüştü. Özdağ ve Kurtulmuş görüşme sonrası açıklamalarda bulundu.

“Oldukça verimli bir görüşme yaptık” diyen Numan Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanlığı seçiminde de ümit ediyoruz ki Zafer Partisi de genel çerçevede Cumhurbaşkanımıza destek verir ve Türkiye bu seçimi rahat şekilde tamamlar diye düşünüyoruz.  Önümüzdeki dönemde 1 milyon Suriyelinin geriye dönüşünü sağlayacak oradaki konutların yapımı meselesi zaten gündemimizde. Bir an önce gönüllü ve güvenli geri dönüşünün temin edilmesi için çalışmalar sürüyor.

Sayın Kılıçdaroğlu, ’10 milyon Suriyeli getirdiniz, 10 milyon daha getireceksiniz’ dedi. Bu doğru değil. Resmi rakamlarla 4 milyon 994 bin Suriyeli var. Bunun iki katını söyledi. Yanlış bilgiyi kamuoyu ile paylaştı”

Kurtulmuş'a, İktidara yakın televizyon kanallarından A Haber'in, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda mikrofon uzattığı Arapça yanıt veren seçmene dair soru soruldu.

Numan Kurtulmuş, "Görmediğim bir şeyi cevaplandırmak durumunda bırakıyorsunuz ama T.C. vatandaşı olan herkesin oy kullanma hakkı var" yanıtını verdi.

Özdağ: faydalı bir görüşme oldu

Kurtulmuş’un ardından söz alan ev sahibi Ümit Özdağ ise konuşmasından şunları belirtti:

“Terör örgütlerinin Türkiye’ye yönelik faaliyetlerini ve alınması gereken politika uygulamalarını değerlendirdik. Türkiye’nin en önemli meselesi olan sığınmacı ve kaçaklar meselesinde gündeme getirdiğimiz çözüm önerilerini paylaştık.

Aramızda belirli farklılıklar olduğu açıktır. Onurlu ve gönüllü dönüş bir politikadır. Zafer Partisi’nin politikası ile gerekirse zorla, devletin egemenlik hakkını sonuna kadar kullanması gereken politikalardır. Ama faydalı bir görüşme oldu.”