image

PeyamaKurd - Tüm dünyada salgın ile ilgili gelişmeler gündemdeyken Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un, ülkenin savunma stratejisine 'çığır açan' değişikler katacak yeni güdümlü taktik füze denemesine katıldığı açıklandı. 

Füze denemelerine yönelik Kuzey Kore Devlet Haber Ajansı’ndan yapılan açıklamada, füze denemesinin amacının, ülke ordusunun envanterine katılan yeni sistemin taktik özelliklerini ve gücünü bir kez daha doğrulamak ve bunu ordu yönetimine sergilemek olduğu dile getirildi. 

Ülkede test atışların, farklı belirlenen uçuş yörüngeleri ve geliş açıları, hedefi denk getirme sıhhati ve başlık gücü dahil güdümlü füzelerin özelliklerini net bir şekilde ortaya koyduğu ifade edildi. 

Kim Jong-un’un yanı sıra parti ve ordu yöneticileri de katıldığı belirtilen açıklamada, füzelerin 'gök ve yeri titreten gürültü ve göz alıcı parıltı' ile havalandığı ve hedef olarak belirlenen adaya ulaştığı vurgulandı. 

Öte yandan açıklamada, yeni füze sistemleri ile henüz geliştirilme aşamasında olan stratejik sistemlerin, partinin 'savunma stratejisinde çığır açan değişiklikler' hedefini hayata geçirme konusunda 'belirleyici katkıda' bulunacağı kaydedildi.