image

PeyamaKurd - İran'ın nükleer faaliyetler için Uranyum zenginleştirmesinin ardından Kuzey Kore'nin de aynı üretimi gerçekleştirdiği ifade edildi.

Kuzey Kore'nin ana Yongbyon Nükleer Reaktör Kompleksi'ndeki uranyum zenginleştirme tesisini genişlettiğini gösteren son uydu görüntülerinin bomba materyallerinin üretimini artırma niyetinin işareti olduğu belirtildi.

Uydudan gelen görüntüleri değerlendiren bir rapor hazırlayan Middlebury Uluslararası Araştırmalar Enstitüsünden Jeffrey Lewis, "Zenginleştirme tesisinin genişletilmesi muhtemelen Kuzey Kore'nin Yongbyon sahasındaki silah sınıfı uranyum üretimini yüzde 25'e kadar artırmayı planladığını gösteriyor" sözlerine yer verdi.

Jeffrey Lewis'in raporuna göre, uydu görüntüleri Yongbyon'daki uranyum zenginleştirme tesisine bitişik alanda inşaat yapıldığını gösteriyor.

"Üretme kapasitesi yüzde 25'e artacak"

Nükleer faaliyetlerle ilgili 1 Eylül'de çekilen uydu görüntüsünde Kuzey Kore'nin ağaçları temizlediği ve inşaat için zemin hazırladığı ortaya çıkarken, bir inşaat ekskavatörünün de görülebildiği aktarıldı.

Raporda, 14 Eylül'de çekilen ikinci görüntüde ise alanı çevrelemek için inşa edilmiş duvarın ve temel üzerinde çalışmaların görüldüğü belirtildi.

Yaklaşık bin metrekare olduğu tahmin edilen söz konusu alanın bin yeni ek santrifüj için yeterli alan olduğuna işaret edilen raporda, "Bin yeni santrifüjün eklenmesi, tesisin yüksek oranda zenginleştirilmiş uranyum üretme kapasitesini yüzde 25 artıracak." ifadesine yer verildi.