image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Afganistan'a komşu olan ülkelere ABD ve NATO üslerine ev sahipliği yapmamaları çağrısında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Afganistan'a sınırı olan ülkelerin temsilcilerinin yer aldığı bir toplantıda açıklamalarda bulundu.

Lavrov, yaptığı konuşmada, "Afganistan'a komşu ülkelere, Afgan topraklarından geri çekildikten sonra buralara yerleşmenin planlarını yapan ABD ve NATO güçlerinin askeri varlığına kendi topraklarında izin vermeme çağrısı yapıyoruz" dedi.

"Afganistan'daki teröristler ve suçlular, göçmen görünümünde komşu ülkelere sızabilirler ve sızıyorlar da" uyarısını yapan Lavrov, "Bu nedenle Afganistan’dan göç akınının kontrol altına alınması gerekiyor, bu da sadece Afganistan’ın içinde normal yaşam koşullarının sağlanması ile mümkün olabilir" ifadelerini kullandı.

Lavrov’un konuşma yaptığı söz konusu toplantıda Rusya, Çin, İran, Pakistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan’ın temsilcileri yer aldı.

"Seferberlik yapmanın zamanı geldi"

Öte yandan Afghanistan'da ulusal bir eğitim ve sağlık sistemi oluşturulması dahil sosyal-ekonomik sorunların sona erdirilmesinin 'çok büyük finansal harcamalar' gerektireceği tespitini yapan Rusya Dışişleri Bakanı, NATO güçlerine gönderme yaparak şunları söyledi:

"Bununla ilgili yeniden belirtmek isterim ki, esas sorumluluğu ülkeyi mevcut durumuna getirenler taşımalıdır. Afganlara finansal, ekonomik ve insani yardım sağlanması adına kaynak toplama çalışmaları için seferberlik yapmanın zamanı geldi."