image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Çarşamba günü Soçi’de gerçekleşecek Erdoğan Putin görüşmesi öncesinde, iki ülke arasında ihtilaflı olan “İdlib bölgesi” hakkında dikkat çekici bir açıklama yaptı.

Lavrov açıklamasında  “Türk muhataplarımız normal muhalifleri teröristlerden ayırma sorumluluğunu üstlendi. Bunun uzun süre önce yapılması gerekiyordu ama olmadı, biraz yavaş ilerliyor” diye konuştu.

Gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtlayan Lavrov, Rusya'nın Erdoğan-Putin görüşmesi öncesi İdlib'de, “gerginliği azaltma anlaşmasına rağmen, neden saldırılarını artırdığı ve ABD ve Rusya arasında Fırat'ın doğusu konusunda bir uzlaşı olup olmadığı” sorularına şöyle yanıt verdi:

"İdlib'de Rusya Devlet Başkanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı arasında özel bir anlaşma var ve Türk muhataplarımız normal muhalifleri teröristlerden ayırma sorumluluğunu üstlendi. Bunun uzun süre önce yapılması gerekiyordu ama olmadı, biraz yavaş ilerliyor.”

Lavrov ayrıca Erdoğan ve Putin’in görüşme kapsamında bölgedeki terörist gruplarla mücadele konusunu kapsamlı bir şekilde konuşacağının altını çizdi.