image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batı’nın yeni demir perde inşa ettiğini, fakat kendilerinin de zarar görebileceği yönünde ikazda bulundu.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, “Korkarım günümüz gerçekleri yeni tip demir perdenin inmekte olduğunu gösteriyor. Rusya’nın komşuları ve diğer Avrupa ülkelerine yönelik sergilediği davranışları tüm Avrupa güvenlik mimarisini bir anda yok etmiştir. Rusya bununla kalmayıp sorumsuzca nükleer ve kimyasal silahların kullanılmasından söz etmeye başlamıştır” dedi.

Sergey Lavrov, Batı ile Rusya arasında yeni demir perdenin inşa edilmekte olduğunu kabul etti. Belarus ziyareti esnasına Lavrov, “Demir perde meselesine gelince. Pratikte bu perde Avrupa tarafından indirilmeye başlandı. Onlara önemli uyarıda bulunmak istiyorum. Demir perdeyi indirirken kazara bir yerlerini sıkıştırmasınlar” diyerek sözleriyle dikkat çekti.

Sovyetler lideri Josef Stalin’in İkinci Dünya Savaşı sonrasında yayılmacı politikaları üzerine İngiltere ve ABD’nin başını çektiği Batılı ülkeler, Moskova’ya yönelik izolasyon politikası başlatmıştı. Demir perde politikası Sovyetler Birliği’nin çöktüğü 1991 yılına kadar devam etmişti.