image

PeyamaKurd- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, yaptığı son açıklamada Soğuk Savaş dönemine ait 'demir perde' terimini kullanarak dikkatleri üzerine çekti. Lavrov, “Rusya ve Batı arasına demir perde indi.” ifadelerini kullandı.

Belaruslu mevkidaşı Vladimir Makei'yle Minsk'te bir dizi görüşme yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, toplantı sonrası ortak bir basın açıklaması yaptı. AFP’nin haberinde yer alan bilgiye göre Lavrov’un "Rusya ve Batı arasına 'demir perde' indi." dediği aktarıldı.

Mevkidaşı bu terime destek verdi

Sergey Lavrov'un sözlerine Belarus Dışişleri Bakanı Makei ise "Demir perdeyi şimdi Batılılar kendileri dikiyor." şeklinde karşılık vererek desteğini sundu. Makei, yalnızca siyasi ve ekonomik değil Polonya-Belarus sınırı boyunca kurulan bariyerlere atıfta bulunduğunu ifade etti.

Bu terim, ilk defa ikinci Dünya Savaşı sonrası kullanılmıştı

Lavrov’un kullandığı  ‘demir perde’ tanımı, ilk olarak İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemin İngiltere Başbakanı Winston Churchill tarafından kullanılmıştı. Churchill, 1946 yılında ABD'nin Missouri eyaletinde katıldığı bir toplantıda, Doğu Avrupa'da Kızıl Ordu tarafından kurtarılan topraklarda sosyalist hükümetlerin kurulmasına atıfta bulunarak "kıtaya demir perde indi.” demişti.


“Amerikalılara ve AB’ye güvenmeyeceğiz”

Gazete Duvar'ın RT'den aktardığı habere göre, Belaruslu mevkidaşı Vladimir Makei'yle Minsk'te görüşmesi sonrası basın toplantısına katılan Lavrov, Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya ile on yıllardır inşa ettiği tüm ilişkileri neredeyse bir gecede yok ettiğini ifade etti. Rusya Dışişleri Bakanı, "Şunu söyleyebilirim ki bundan sonra ne Amerikalılara ne de AB'ye güveneceğiz. Kritik sektörlerde onlara bağımlı kalmamak için gereken her şeyi yapacağız.” dedi.

Brüksel ile ilişkiler değerlendirildi

2014'te Rusya'nın Kırım'ı ilhak ettiği dönemden bu yana, Brüksel'le ilişkilere değinen Sergey Lavrov, “Yılda iki kez gerçekleşen zirveler, Rus hükümeti ve Avrupa Komisyonu toplantıları, 'yol haritası'nın oluşturulduğu ortak alanlar, sektörel diyaloglar... Hepsi... Artık bu ilişkiler yok" ifadelerini kullandı.

 En son, Belçika Hükümetinin 29 Mart’ta Rusya'nın Brüksel'deki büyükelçiliği ile Anvers'te bulunan başkonsolosluğundan 21 Rus diplomatı casusluk suçlamasıyla "istenmeyen kişi" ilan etmesinden dolayı Rusya ile araya soğukluk girmişti.