image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Putin’in saldırı emriyle başlayan Ukrayna Savaşı’nın ardından, ABD başta olmak üzere diğer ülkelerden gelen yaptırımlarla ilgili önemli bir açıklamada bulundu.

Russia Today (RT) televizyonuna demeç veren Lavrov, Rusya'ya 5 binden fazla yaptırım uygulandığını ve bunun bir rekor olduğunu vurguladı.

Lavrov, "Bu yaptırım baskısı devam edecek. Batı, ayrıca beşinci yaptırım dalgası tehdidinde bulunuyor, belki de ondan sonra bir dalga daha gelecek, fakat biz bunlara alıştık. Yaptırımların her zaman bizi sadece güçlendirdiğini söylemeliyim" dedi.

Rusya’ya yönelik yaptırımların Kuzey Kore ve İran'a uygulananlardan 2 kat fazla olduğunu belirten Lavrov, yaptırımların son turunun eşsiz nitelikte olduğunu ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dediği gibi Rusya'nın yaptırım sayısı bakımından şampiyon olduğunu kaydetti.

"Rusya artık sadece kendisi ve geriye kalan müttefiklere güvenebilir"

Rusya’nın güven konusunda artık sadece kendisi ve geriye kalan müttefiklere sırtını yaslayabileceğini dile getiren Lavrov, “Rusya'nın Batılı partnerlerine güvenebileceği yanılsamanın tamamen yok olduğunu düşünüyorum. Bu, jeopolitika bağlamında Rusya için en önemli çıkarım” dedi.

Lavrov son olarak, “Minsk anlaşmalarını uygulamayı beceremeyen Ukrayna, B planı hazırladı. Bu planda, kaybedilen toprakların vahşice kan dökülerek, 8 yıl boyunca sivillere yapılanlar daha da tırmandırılarak ele geçirilmesi söz konusu” ifadesini kullandı.