image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, geride kalan senede ülkesinin dış politikasıyla ilgili yaşanan gelişmeleri değerlendireceği yıllık basın toplantısını düzenliyor.

Lavrov, 2022’de yaşanan dış politika gelişmelerini yorumlayacağı senelik basın toplantısında yaşanan gelişmeleri ele alıyor.

“Türkiye, Suriye ile ilişkilerini normalleştirmek istiyor”

Konuşmasında Türkiye-Suriye ilişkilerini de ele alan Lavrov şöyle konuştu:

“Biliyorsunuz ki Türkiye, Suriye ile ilişkilerini normalleştirmek istiyor. Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan, (Suriye) Devlet Başkanı (Beşar) Esad ile görüşmeye hazır. Bizden yardım etmemizi istediler.

Rusya’nın yardımı ile Türkiye ve Suriye’nin savunma bakanları görüştü, şimdi de dışişleri bakanlarının bir araya geleceği görüşmenin hazırlıkları yapılıyor.

(Türkiye ile Suriye’nin ilişkilerinin normalleşmesinin önünde duran) başlıca sorunlardan birisi İdlib.

İdlib’de teröristlerin varlıklarını sürdürmesinin kabul edilemez olduğunu içeren anlaşmanın yerine getirilmesi gerekiyor. Kuzeydoğuda da hükümet ve Kürtler arasında temas başlatmak gerekiyor.

Türk meslektaşlarımızın bu konudaki endişelerini anlıyoruz. ABD’nin aksine, buradaki Kürtleri Suriye’nin kuzeyinde bir yarı-devlet oluşturmak ve Kürtlerden Washington’ın direktiflerini yerine getirerek sürekli olarak gerilim yaratmalarını istemesinin Türk tarafını rahatsız ettiğini anlıyoruz.”

Ukrayna konusuna dair de konuşan Rus bakan şunları söyledi:

“Batı ile sadece Ukrayna ile ilgili ve Ukrayna üstünden konuşmak manasız. Batılı ülkeler ile karşı tarafın dürüst olacağı bir diyalog içerisinde olmak istiyoruz ve Batı’nın Ukrayna ile ilgili görüşmeler konusunda ciddi bir teklifle gelmesi halinde bu tekliflerin her birini değerlendirmeye hazırız.

Batı, Ukrayna’nın katılımı olmadan Ukrayna adına kararlar alıyor. (Ukrayna Devlet Başkanı) Zelenskiy ile onun öne sürdüğü şartlar üstünden müzakere yürütmek söz konusu olamaz.”