image

PeyamaKurd - Libya'da seçim krizi devam ederken mevcut hükümetin Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, bugün başbakanlık ofisinde Ulusal Birlik Hükümeti Bakanlar Kurulunun üçüncü olağan toplantısına başkanlık etti.

Başbakan Dibeybe, Libya hükümetinin sosyal medya hesabından yayımlanan konuşmasında, hükümetindeki bakanlara görevlerine devam etmelerini ve sosyal medyada çıkan haberlere itibar etmemelerini dile getirdi.

Toplantıdaki konuşmalarında, iktidarı yalnızca Libya halkı tarafından seçilmiş bir hükümete devredeceğini yineleyen Dibeybe, Tobruk’taki Temsilciler Meclisi tarafından ilan edilen hükümeti Libyalı tarafların üzerinde anlaşmadığı paralel bir yapı olarak değerlendirdi.

Libya Başbakanı konuşmalarında, "Ulusal Birlik Hükümeti hala görevde ve meşruiyetini koruyor. Cenevre, Tunus ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden aldığımız meşruiyetimiz devam ediyor" ifadesini kullandı.

Ayrıca Dibeybe, ülkede parlamento seçimlerinin haziran sonunda yapılması için kararlı olduğunu belirterek, "Seçimler hazır, en önemlisi halk seçimler için hazır. Bütün Libyalıların isteği, seçimlerin yapılması" diye konuştu.