image

PeyamaKurd - Ülkede planlanan seçimlerle ilgili açıklamada bulunan Libya Yüksek Seçim Komisyonu, başkanlık ve parlamento seçimlerinin 24 Aralık'ta eş zamanlı yapılmasını öngördüklerini bildirdi.

Konuyla ilgili basın açıklamasında bulunan Libya Seçim Komisyonu Başkanı İmad es-Saih, Komisyonun başkent Trablus'taki merkezinde yapılması planan seçimlerle ilgili değerlendirmelere yer verdi.

İmad es-Saih, Tobruk Temsilciler Meclisinin (TM) çıkardığı tartışmalı seçim yasasında parlamento seçimlerini başkanlık seçimlerinden bir ay sonraya ertelemesine yönelik, "Bizim planımız, başkanlık ve parlamento seçimlerinin 24 Aralık’ta eş zamanlı yapılmasını öngörüyor" açıklamasında bulundu.

Seçim Komisyonu Başkanı, Başkanlık ve milletvekilliği seçimleri için adaylık başvurularını kasımın ilk yarısında almayı planladıklarını belirterek, "Özgür ve adil seçimleri uygulama taahhüdümüzden sapmayacağımıza dair güvence mesajı gönderiyoruz" sözlerine yer verdi.

Ayrıca Seçim Komisyonu Başkanı Saih açıklamasında, başkanlık ve parlamento seçimlerinin sonuçlarını aynı anda açıklayacaklarını da belirtti.