image

PeyamaKurd - Libya'da seçim sürecini netleşmeye başlarken, ülkenin önemli makamlarında güvenlik alarm seviyesine getirildi.

Cenevre'de yapılan anlaşmalar sonucu ülkede 24 Aralık’ta yapılması planlanan seçimlerin ertelenebileceği yönünde işaretlerin gelmesinin ardından başkent Trablus'ta silahlı grupların Başbakanlık ve Savunma Bakanlığı binalarını kuşattığı ifade edildi.

Başkent Trablus'un bazı semtlerinde de elektrik kesintisi yaşanıyor. Sputnik’in yerel medyaya dayandırdığı habere göre kuşatmayı kimlerin gerçekleştirdiği bilinmiyor.

Bölgedeki sıcak gelişmelerle ilgili de Sky News Arabia Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed Yunus el-Menfi ve diğer Konsey üyelerinin, silahlı milislerin evlerine baskın yapma niyetinde olduğu bilgisinin ardından güvenli bir yere nakledildiği bilgisini paylaştı.

Olayın, ülkede düzenlenmesi planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerinden 8 gün önce yaşanması dikkati çekti.

Dün de Trablus'ta seçimlerin ertelenmemesi talebiyle gösteri düzenlendi. Sivil toplum örgütlerinin çağrısıyla düzenlenen eyleme katılan Libyalılar üzerinde "seçimlerin ertelenmesine hayır" ve "seçim sonuçlarını kabul etmelisiniz" yazılı dövizler taşıdı.