image

PeyamaKurd - Libya Siyasi Diyalog Forumu üyeleri, Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde İsviçre toplantılarının birinci gününde adaylardan ilk grubun taahhütleri ele alındı.

BM öncülüğündeki Libya Siyasi Diyalog Forumu (LSDF) üyeleri, 24 Aralık'ta yapılması planlanan seçimlere kadar ülkeyi yönetecek hükümeti belirlemek için İsviçre'de başlayan toplantılar kapsamında adayların ilk kısmının vaatlerini görüştü.

Libya hükümetinde Başkanlık Konseyi üyeleri ve Başbakan olmak üzere 4 yöneticinin yer alacağı yeni geçici hükümete seçilecek isimler, LSDF'nun 74 üyesi tarafından 5 Şubat'a kadar yapılacak oylamayla masaya yatırılacak.

Hükümet için görüşmelerin yapıldığı İsviçre'nin Founex kasabasında bir otelde düzenlenen toplantıların birinci gününde, adayların ilk kısmı Arapça alfabetik isim sıralamasına göre video-konferans yöntemiyle toplantıya bağlanırken, LSDF üyelerinin adaylara yönelttiği sorular ve adayların yanıtları BM web sitesinden canlı olarak yayınlandı.

Görüşmelerde adaylar, toplantıda, yeni kurulacak geçici hükümete seçilmeleri durumunda, siyasi askeri, ekonomik ve sosyal konularda LSDF üyeleri tarafından sorulan sorulara cevap verdi ve uygulamayı taahhüt ettikleri politikalar ele alındı.