image

PeyamaKurd - Libya'da seçim ve siyasi kriz sürerken, Cenevre anlaşmasına rağmen paralı silahlı güçler ülkeyi hala terk etmedi. Rus güvenlik şirketi Wagner'in Libya’daki paralı askerlerinin bir kısmının Ukrayna’da savaşmak üzere nakledildiği bildirildi.

Libya'daki silahlı güçerler yönelik İtalyan Nova haber ajansına bilgi veren kaynaklar halihazırda Wagner’in Libya’da bin beş yüz ila 2 bin arasında savaşçısının bulunduğunu dile getirdi.

Ülkede ateşkes sağlanması rağmen Birleşmiş Milletler uzmanlarının hazırladığı son raporlara göre de Wagner Grubu’nun şu an Libya’da yaklaşık 2 bin üyesi faaliyet gösteriyor.

Wagner, Rus ordusuna destek için Ukrayna'ya asker gönderdi!

Ayrıca Wagner’in ülke içinde, Pantsir-S1 karadan havaya füze ve uçaksavar topçu sistemlerinin yanı sıra MiG-29 avcı uçakları ve Su-24 taktik bombardıman uçakları bulunuyor.

Financial Times gazetesinin Libyalı ve uluslararası kaynaklara dayandırdığı haberine göre Wagner Grubu’nun savaşçılarının bir kısmı geçen ay Rus ordusu saflarında savaşmak üzere Ukrayna cephesine sevk edildi.

Cenevre anlaşmasına rağmen silahlı güçler ülkeden ayrılmadı!

Gazeteye göre paralı Rus askerler, Libya’nın güneybatısındaki Brak üssü ile Cufra, Kardabiye ve Hadim bölgelerinde konuşlanmış durumda.

Libya'da geniş bir kesim, Ekim 2020'de imzalanan Cenevre Anlaşması uyarınca Ortak Askeri Komite'nin (5+5) bu yolda attığı adımlara rağmen yabancı paralı askerlerin ve yabancı güçlerin ülkeden ayrılmamasından şikayetçi.

Libya'da ne kadar yabancı askerin olduğu belli değil!

Libyalı politikacılar, ülke içindeki taraflar arasındaki siyasi gerilimin, yabancı savaşçıların ülkeden çıkarılması yönündeki talepleri zayıflattığına inanıyor.

Nitekim ülkede konuşlu olan yabancı güçler, çeşitli düzeylerdeki ihtilaflarda farklı yapılanmaların yanında yer alıyor. Libya’da ne kadar yabancı savaşçının bulunduğu ise tam olarak bilinmiyor.