image

PeyamaKurd - Libya’nın yeni Cumhurbaşkanı adaylarından Dr. Aref Ali Nayed, Libya'daki seçimlerle ilgili yaptığı değerlendirmede, seçimlerin ertelenmesinin ülkeyi kaosa sürükleyeceğine vurgu yaptı.

Libya İleri Araştırmalar Enstitüsü (İhya Libya) Başkanı ve Libya’nın eski Dubai Büyükelçisi olan Nayed Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlerinin planlandığı tarihte yapılması gerektiğini ifade etti.

Nayed açıklamasında, ülkenin doğrudan Libyalılar tarafından seçilen Cumhurbaşkanı’nın ve yeni Meclis’in, bölünmeyi sona erdirmek ve ülkenin güvenlik yapısını inşa etmek için birlikte çalışacağına inandığını belirtti.

Libyalı diplomat Nayed, Şarku'l Avsat'a verdiği röportajda, “Libya'daki paralı askerler ve yabancı güçlerin durumu ve onları ülkeden çıkarmanın yolu, Libya'daki silahlı milisler sorunu ve silahların nasıl toplanacağı” konularına değinerek, bu zor dosyanın sorunlarını çözmek için ayrıntılı teknik planların olduğunu ileri sürdü.

Ayrıca Nayed, seçimlerin 24 Aralık'ta planlanan tarihin ötesine ertelenmesi halinde "çok sayıda çatışmaya yol açabilecek kitlesel bir halk ayaklanmasının" patlak vermesinden korktuğunu belirtti.