image

PeyamaKurd - BM öncülüğünde yapılan görüşmeler sonrası Libya’da geçici yönetimin başına geçen Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi, ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'le Bingazi kentinde bir görüşme gerçekleştirdi.

Yapılan görüşmelerle ilgili Hafter'in basın ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Menfi ile gerçekleştirdiği görüşmede Hafter, ülkedeki siyasi kurumların birleştirilmesi ve aralık ayında yapılacak seçimlere ulaşılması için siyasi diyalog ortamı oluşturan yeni Başkanlık Konseyi ve Ulusal Birlik Hükümetini desteklediğini belirtti.

Diğer taraftan sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, Menfi'nin Hafter ile görüşmesine tepki gösterdi.

Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"Sayın Muhammed el-Menfi'nin savaş suçlusu Hafter'i ziyaretiyle (görevini resmen üstlenmeden önce) yaptığı başarısız başlangıcı reddediyor ve kınıyoruz.

Bu ziyaret, Hafter’in neden olduğu tüm yıkım ve trajedilerden sonra Libyalıların ahenk ve birliğini sağlamakla hiçbir ilgisi olmayan olumsuz bir mesajdır."