image

PeyamaKurd - Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne bağlı Libya ordusu, Bingazi'de konuşlanan Halife Hafter'e bağlı ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin, Sirte, Cufra ve güney bölgesine askeri yığınak yaptığının gözlemlendiğini duyurdu.

Bölgeler ile ilgili gelişmelere ilişkin açıklamada bulunan Sirte ve Cufra Ortak Operasyon Dairesi Sözcüsü Abdulhadi Dırah, Rusya'ya ait bir askeri kargo uçağının bu sabah Sirte'deki askeri Gırdabiyye Hava Üssü'ne iniş yaptığını ifade etti.

"Halife Hafter savaş istiyor"

Askeri yetkili açıklamasında, orduya bağlı güçlerin ayrıca, 23 silahlı aracın yanı sıra cephane yüklü iki kamyondan oluşan konvoyun Cufra'dan ülkenin güneyine intikal ettiğinin belirlendiğini vurguladı.

Ortak Operasyon Sözcüsü ayrıca açıklamasında, tüm bu sevkiyatın, Hafter güçlerinin ülkede istikrar değil, Hafter'in ülkenin başına geçmesi için savaş istediğini ortaya koyduğunu belirtti.

Diğer taraftan Sözcü Dırah, 9 Kasım'da yaptığı açıklamada da Hafter güçlerinin bölgeye silah ve paralı asker sevkiyatının sürdüğünü söylemişti.