image

PeyamaKurd - Libya'nın ordusu, Bingazi merkezli güçlerin lideri Halife Hafter’in Türkiye’ye yönelik sözlerine, “Sana konuşma hakkını kim verdi. Savaşmak istiyorsan biz de hazırız" açıklamasında bulundu.

Halife Hafter’in tehditlerine yönelik açıklamada bulunan Libya Ordusu Komutanı Tümgeneral Usame Cuveyli şunları dile getirdi:

“Sen isyancıların başısın. Toplu mezarların sorumlusu katilsin. Paralı askerlerle, Darfur katilleriyle Trablus’ta masum sivil halkı katlettin. Sana konuşma hakkını kim verdi. Savaşmak istiyorsan biz de hazırız. Savaşmanın her taraf için sonuçları korkunç olacaktır ancak vereceğimiz karşılığı da hesaba kat. Daha öncekilerden belliki ders almamışsın."

Libya’nın doğusundaki güçlerin lideri Hafter, Libya’nın bağımsızlığının 69’uncu yıl dönümü nedeniyle yaptığı konuşmada, “Barışımızı kendi ellerimizle şekillendirmek için yeniden silaha sarılacağız. Tüm kuvvetlerimizi Libya’daki Türk kuvvetlerine karşı savaşa hazır olmaya çağırıyorum” demiş; “Türkiye’nin iki seçeneği var: Ya barışçıl bir şekilde ayrılmak ya da zorla kovulmak” sözlerine yer vermişti.