image

PeyamaKurd - Libya'da seçim ve siyasi kriz devam ederken Mısır'da buluşan taraflar arasında yeni bir gelişme yaşandı. Libya Temsilciler Meclisi ile Devlet Yüksek Konseyi arasında Mısır'da yapılan Libya Ortak Komitesi toplantılarında seçimlere zemin hazırlayan anayasal temelin 140 maddesi üzerinde anlaşma sağlandığı ifade edildi.

Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde Libya Ortak Komitesi, Mısır'ın başkenti Kahire'de Libyalı gruplar arasında yapılan toplantıların ikinci turunun sonlanması akabinde açıklamada bulundu.

"140 madde üzerinde uzlaşı sağlandı"

Ortak yazılı bir açıklamada yayımlayan komite, Kahire'de 15-20 Mayıs tarihlerinde yapılan toplantılarda komite üyelerinin, anayasal süreç çerçevesinde 140 madde üzerinde uzlaşı sağladığını duyurdu.

Tarafların anlaşma sağladığı maddelerin detaylarına ilişkin bilgi verilmeyen açıklamada, komitenin, toplantılarda ele alınmayan diğer konu ve maddelerin de gelecek görüşmelerde neticeye kavuşturulması kararı aldığı vurgulandı.

Ayrıca açıklamaya göre, kabul gören maddelerin metinleri üzerinde uzlaşılan taslağın hazırlanması için küçük bir kurul görevlendirildiği, üzerinde uzlaşı sağlanan yazılı maddelerin ayrı ayrı incelenmesi için Libya Temsilciler Meclisi ile Devlet Yüksek Konseyi'ne sevk edileceği belirtildi..