image

PeyamaKurd- Türkiye ile Libya'daki Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında imzalanan askeri işbirliği mutabakatı Libya'daki parlamento tarafından reddedildi.

İki ayrı yönetimin yer aldığı Libya'da, karar doğudaki hükümeti destekleyen parlamento tarafından alındı.

Parlamento ayrıca Türkiye ile mutabakat imzalayan Trablus merkezli hükümete liderlik eden Sarraj'ın ‘vatana ihanetle’ yargılanması istendi.

Libya'nın batısında bulunan Trablus merkezli hükümet ile Türkiye arasında 27 Kasım 2019'da "Güvenlik ve İşbirliği Mutabakat Muhtırası" ile "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası" imzalanmıştı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile Türkiye Büyük Millet Meclisine gelen ve Libya’ya asker gönderilmesine ön gören fezleke 184'e karşı 325 oyla kabul edilmişti.

İki ayrı yönetim

Libya'da Muammer Kaddafi'nin 2011'de devrilip öldürülmesinden sonra ülkede iki ayrı yönetim baş gösterdi. Türkiye, Libya'nın batısında yer alan ve Birleşmiş Milletler dâhil uluslararası toplumun büyük bölümü tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni destekliyor.

Libya'nın doğusu başta olmak üzere büyük bölümü ise General Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun kontrolünde.