image

PeyamaKurd-Yunanistan’ın başkenti Atina’da bir dizi görüşme gerçekleştiren Libya Ulusal Ordusu Komutanı General Halife Hafter Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile bir araya geldi.

Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı, yakın gelecekte Yunanistan’ın Libya’yı askeri güçle destekleme ihtimali olduğunu ifade etti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı açıklamasında, “Yunanistan, Libya’nın yarınını desteklemeye hazır. Bu destek, ateşkesin sağlanması için gerekli güçlerin yardımıyla veya Libya’ya silah ve paralı asker gönderilmesine yönelik ambargo uygulanmasını öngören Avrupa operasyonuna, Yunan güçlerinin katılımıyla, sağlanabilir” ifadelerini kullandı.

Görüşmenin detayına ilişkin bilgi veren Dendias sözlerine şöyle devam etti:

“Komutan Hafter ile bütün konuları ele aldığımız uzun bir görüşme yaptık. Libya’daki durumu, Berlin Koferansı’nı ve Libya ile bölgenin yarınını konuştuk. Ateşkes sağlanmasını, paralı askerlerin uzaklaştırılmasını ve (Türkiye ile yapılan) hukuk dışı memorandumların iptal edilmesini arzuluyoruz. İşin sevindirici yanı Hafter’in tüm bu konulara mutabık kalması.”

‘Libya’nın çağdaş demokratik bir ülke olmasını istiyoruz’

Yunanistan Dışişleri Bakanı Hafter’e yardım konusunda hazır olduklarını belirterek, “Kendisine Yunanistan’ın Libya’nın yarınına yardımcı olmaya hazır olduğunu ilettim. Tüm bunlar Libya halkının geleceğine yardım teşkil ediyor. Libya’nın çağdaş demokratik bir ülke olmasını istiyoruz” açıklamasında bulundu.

‘Türkiye ile Libya arasında imzalanan memorandumlar iptal edilmeli’

Yunanistan’ın Berlin Konferansı’na davet edilmemesinden de üzüntü duyduklarını ifade eden Dışişleri Bakanı Dendias “Ev sahibi Almanya’dan koruyucu-emanetçi olmasını bekliyoruz. Ortak Avrupa tezimiz, Türkiye ile Libya arasında imzalanan memorandumların iptal edilmesini tanıyor. Almanya’dan ve toplantıya katılacak olan diğer ülkelerden bu tezi dile getirmesini bekliyoruz” diye belirtti.

Görüşmeye dair Libya Ulusal Ordusu Komutanı Hafter ise açıklamada bulunmadı.