image

PeyamaKurd - Lübnan'da bir önceki gün yapılan genel seçimlerde sayım işlemi, yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle yavaş ilerlerken resmi olmayan ön sonuçlar parlamentoda çoğunluğu elinde bulunduran İran destekli Hizbullah'ın müttefiklerinin sandalye kaybına uğradığını gösteriyor.

En son 2018'de yapılan parlamento seçimlerinde meclisteki 128 sandalyenin 71'ini kazanan Hizbullah çoğunluğu elde tutmuştu. 

Beyrut Limanı patlaması ve ekonomik çöküşten yönetici kesim sorumlu tutulmuştu, bu seçimlerde yine Hizbullah'ın meclis çoğunluğu ne durumda olacağı bekleniyor.

Tahmini sonuçlar Hizbullah içinde de önemli sıkıntıların yaşandığı öne sürülüyor. 

Bunların yanı sıra ilk sonuçlar bir reform platformunda kampanya yürüten ve ekonomik krizin sorumlularından hesap soracaklarını vaat eden en az beş bağımsız adayın meclise girmeyi başardığını işaret ediyor. 

“Sandalye sayısı arttı”

Edinilen bu bilgilere göre parlamentoda Hizbullah'ın müttefiki ve mecliste şu andaki en büyük Hristiyan partisi Özgür Yurtsever Hareketi'nin (FPM) Lübnan Güçleri (LF) tarafından geçilebileceğini düşünülüyor. 

Lübnan Güçleri'nin basın ofisi başkanı Antoinette Geagea, LF'nin meclisteki sandalye sayısını 5 artırarak 20'ye çıkardığını söyledi.

FPM'nin seçim koordinatörü Sayed Younes ise Reuters'e verdiği demeçte, Özgür Yurtsever Hareketi'nin iki sandalye kaybederek 16 milletvekili çıkaracağını açıkladı.