image

PeyamaKurd - Lübnan ordu komutanları, İsrail rejimini sert uyararak, iki tarafın ihtilaf içinde olduğu bölgelerin yakınlarında petrol ve gaz inkişafı çalışmalarını derhal durdurmasını istedi.

Lübnan'da bir güvenlik kaynağı dün yaptığı açıklamada, İsrailli güçlerin tank ve zırhlı askeri araçlar vasıtasıyla  Güney Lübnan'da bulunan "Ras'ul Nakura" bölgesinde gaz ve petrol iktişafında bulunmuştur.

Siyonist İsrail Savaş Bakanı Avigdor Lieberman, yaptığı bir konuşmada, Lübnan'ın başlatmış olduğu petrol ve doğalgaz arama sürecini "çok kışkırtıcı" olarak nitelemişti.

Uluslararası firmalara, Lübnan'ın petrol ve doğalgaz arama sürecine katılmama çağrısı yapan Lieberman, "Lübnan'ın, petrol ve doğalgaz arayacağı 9. blok, İsrail'indir." iddiasında bulunmuştu.

Lübnan'ın, petrol ve doğalgaz arayacağı 9. blok, İsrail'indir, şeklindeki sözlere, Lübnanlı liderlerden cevap geldi.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn tarafından yapılan yazılı açıklamada, Lieberman'ın sözleri, "Lübnan'ın kendi karasuları üzerindeki egemenlik hakkına bir saldırı olarak" nitelendi. Her türlü meydan okuma karşısında, Lübnan'ın konumunu güçlendirmek dışında herhangi bir gayret sarf etmeyeceklerini belirten Avn, "Liberman'ın sözleri, Lübnan için doğrudan bir tehdit" ifadelerini kullandı.

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, bugün mecliste yaptığı konuşmada, İsrail'in tehdit konuşmaları karşısında, Lübnanlıların daha fazla birlik içerisinde olması gerektiğini söyledi.