image

PeyamaKurd - Macaristan yönetimi, ABD'nin Avrupa'daki ekonomik durumu kullanarak bundan faydalandığını ileri sürdü. Açıklamada bulunan Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Ukrayna'daki olayların ve Rusya'ya yaptırımların Avrupa ekonomisinde resesyona neden olduğunu belirterek, ABD'nin bu durumda fayda elde ettiğini belirtti.

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, AB ülkelerinin ticaret bakanlarının Brüksel'de yaptığı görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulundu.

"Avrupa'daki ekonomik acılardan kazanç sağlıyor"

Avrupa'daki ekonomik resesyona dikkat çeken Bakan Szijjarto yaptığı açılamada şu sözlere yer verdi:

"Ukrayna'da yaşanan olaylar ve AB'nin Rusya'ya yönelik yaptırımları enerji krizine yol açarak Avrupa ekonomisini resesyona sürükledi. Dünya ekonomisine bakarsanız, AB'nin artık kaybeden tarafta olduğunu görebilirsiniz. Avrupa ekonomisinin çektiği acılardan kimin kazanç sağladığı da tamamen açık."

Ukrayna'daki Macar şirketlerine uygulanan ayrımcılığa tepki!

Ayrıca açıklamasının devamında Kiev'in Ukrayna'daki Macar şirketlerin çalışmasına engel olduğunu anlatan Szijjarto şu ifadeleri kullandı:

"Şirketlerimiz hiçbir kanunu ihlal etmiyor, 'tek günahları' uluslararası şirket olmaları ve bu nedenle Rusya'da varlık göstermeleri. Macaristan Ukrayna'ya yardım ederken Macar şirketlerine yönelik bu tür eylemler kabul edilemez."