image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği’nin (AB) Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya’ya uyguladığı yaptırımları eleştiren Macaristan Başbakanı Viktor Orban, “Bu silah geri tepti, yaptırımlarla Avrupa kendi ayağına kurşun sıktı” ifadesini kullandı.

AB ile özellikle Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya’ya uygulanan yaptırımlar konusunda ters düşen Macaristan Başbakanı Viktor Orban, AB’ye yönelik eleştirilerine devam ediyor.

"Yaptırımlar Avrupa'nın ekonomisine darbe indirdi"

Macar parlamentosunda konuşan Başbakan Orban, yaptığı açıkalmada savaşı sona erdirmek için ateşkes çağrısında bulunarak, Rusya'ya yönelik yaptırımların Avrupa ekonomisine bir darbe indirdiğini belirtti.

Başbakan Orban açıklamasında, İtalya’da dün yapılan erken genel seçimlerinde muhtemel kazanını İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana İtalya'nın en sağcı hükümetine liderlik etmeye hazır görünen Giorgia Meloni'ye atıfta bulunarak, Avrupa'da hükümetlerin düşmesinin sürpriz olmadığını dile getirdi.

"Tüm Avrupa bu durumun ne kadar süreceğini açıklamalı"

Ayrıca açıklamasında, "Yaptırımlar sonucunda Avrupa halkının daha da yoksullaştığını, Rusya'nın ise diz çökmediğini rahatlıkla söyleyebiliriz" belirten Orban şu sözleri kullandı:

“Bu silah geri tepti, yaptırımlarla Avrupa kendi ayağına kurşun sıktı. Biz bir cevap bekliyoruz, tüm Avrupa bunu daha ne kadar sürdüreceğimiz konusunda Brüksel'den bir cevap bekliyor."