image

PeyamaKurd - AB liderlerinin Ukrayna ve Moldova'ya yönelil ortak kararını değerlendiren Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, söz konusu kararın Rusya'ya aleyhine bir durum olduğunu vurguladı.

Zirve görüşmesini ele alan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna, Moldova ve Gürcistan'a Avrupa Birliği (AB) perspektifi verilmesinin Rusya'ya güçlü bir mesaj olduğuna dikkat çekti.

AB Liderler Zirvesi devam ederken AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Dönem Başkanı Fransa'nın Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ortak basın toplantısı düzenledi.

"Karar Rusya'ya güçlü bir mesaj"

Basın açıklamalarında, "Ukrayna, Moldova ve Gürcistan'a AB perspektifi vermemiz Rusya'ya güçlü bir mesaj" diyen Emmanuel Macron, Gürcistan'ın da Komisyon'un belirlediği şartları yerine getirmesi halinde aynı statüye sahip olacağını kaydetti.

Ayrıca Macron, Avrupa kıtasındaki savaş nedeniyle Batı Balkanların her zamankinden daha önemli olduğunu ifade ederek, Bulgaristan'ın aday ülkeler Kuzey Makedonya ve Arnavutluk'un AB ile katılım müzakerelerine başlamasına getirdiği vetoyu kaldırmanın AB'nin sorumluluğu olduğunu vurguladı.