image

PeyamaKurd - Ukrayna’daki Avrupa'nın en büyük Nükleer Santrali Zaporijya'da Rus varlığı sürerken Fransa'dan tepki uyarı niteliğinde bir mesaj geldi. Açıklamada bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rus askerlerinin Ukrayna’daki Zaporijya Nükleer Santrali’nden çekilmesi çağrısı yaptı.

Zaporijya Nükleer Santrali'ndeki gerilim ve krize ilişkin Elysee Sarayından yapılan açıklamada, Fransız Cumhurbaşkanı'nın, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiği ve nükleer santraldeki durumu görüştüğünü belirtildi.

Macron'dan Rusya'ya çağrı: Santralden çekil!

Saray'dan yapılan açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un santralin etrafındaki durumla ilgili olarak endişelerini dile getirdiği belirtilerek, kendisinin santralin güvenliği için Rus askerlerinin çekilmesi çağrısı yaptığı vurgulandı.

Görüşmeye dair yapılan açıklamada, Macron’un Zelenskiy ile "Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Direktörü'nün mümkün olan sürede alana bir misyonun gönderilmesi" önerisine ilişkin şartları ele aldığı belirtildi.

Ayrıca açıklamanın devamında "İki lider ayrıca küresel gıda güvenliği için ehemmiyet taşıyan Ukrayna tahılı ihracatını görüştü" denilerek, Macron ve Zelenskiy’nin tahılın transferine ilişkin anlaşma ile Birleşmiş Milletler tarafından kiralanan bir gemiyle tahılın ihtiyaç halindeki Afrika'ya gönderilmesini memnuniyetle karşıladıkları ifade edildi.