image

PeyamaKurd - Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, kendisine yöneltilen eleştirilere rağmen Rusya ile görüşmeye devam edeceğini bildirdi ve Çin'i Ukrayna'daki 'emperyalist savaşa' karşı ses çıkarmaya yönelik çağrıda bulundu.

France 24 kanalında yer alan habere göre, Macron, dün akşam Cuma Elysee Sarayı'nda düzenlenen bir resepsiyonda, "Egemenliğe ve toprak bütünlüğüne saygı konusunda tüm ülkelerimizin benimsemesi gereken bir pozisyon var" ifadesinde bulundu. 

Macron, "Geçmişte bazıları beni Rusya ile konuştuğum için (Devlet Başkanı Vladimir Putin) eleştirdi ama ben onlarla konuşmaya devam edeceğim" dedi. 

Göz yumarsak kim savunabilir? 

Fransa Cumhurbaşkanı, Çin'in Ukrayna savaşına yönelik tutumuyla ilgili olarak ise şöyle dedi: "Emperyalist bir savaşa göz yumarsak, özgür ve istikrarlı bir uluslararası düzenin varlığını kim savunabilir?" 

Asya ülkelerinde faaliyet yürüten bir dizi ekonomik ve akademik ismin önünde konuşan Macron, "Bu sistemden hepimiz sorumluyuz. Bölge genelinde gerilimi azaltma ve kıtada barış ve istikrara saygının hakim olmasına izin vererek, küresel ısınma gibi günümüzün en büyük zorluklarıyla birlikte yüzleşme' sözlerini dile getirdi.