image

PeyamaKurd - Mali'deki askeri birliklerin çekileceğini belirten Macron, Afrika'daki Rusya'nın varlığına da izin vermeyeceklerini ifade etti.

Afrika ülkesi Mali'den artık siyasi çerçeve uygun olmadığı için çıktıklarını dile getiren Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, söz konusu sistemlerini yeniden organize ederek Sahel'in ötesine genişleyeceklerini kaydetti.

"Mali'den çıkıyoruz"

Afrika'daki Fransa'nın varlığı gittikçe kesiliyor. Bölge ile ilgili Fransız basınındaki haberlere göre, Cumhurbaşkanı Macron, Afrika turu çerçevesinde bulunduğu Kamerun'un başkenti Yaounde'deki Fransız toplumuna yaptığı konuşmada, Fransa'nın Afrika'nın güvenliği konusunda kararlılığını sürdüreceğini ifade etti.

Macron açıklamasında, artık siyasi çerçeve uygun olmadığı için Mali'den ayrıldıklarını aktararak, "Mali'den çıkıyoruz, sistemimizi yeniden organize ederek Sahel'in ötesine genişletiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Rusya'nın Afrika'daki nüfuzu endişe verici!

Emmanuel Macron açıklamalarında, Kamerunlu mevkidaşı Paul Biya ile yaptığı birebir görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında da Rusya'nın Afrika'daki nüfuzunun "endişe verici" olduğuna dikkat çekti.

Ayrıca açıklamasında Rusya’yı gıda ve enerjiyi silah olarak kullanmakla suçlayan Macron, Rusya'nın Russia Today veya Sputnik gibi haber ajanslarıyla kıtadaki bazı ülkelerde dezenformasyon yaptığını iddia etti.

Macron, Afrika'da faaliyet gösteren Rus paralı milis grubu Wagner'i kastederek, "Mali'deki gelişen iş birliği ciddi endişe verici" ifadesini kullandı.