image

PeyamaKurd - Fransa'da bulunan Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron ile görüşmesinde Libya'daki yabancı paralı askerlerin ülkeden çıkarılması konusunda mutabık kaldı.

Fransa ziyareti ile ilgili Mısır Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Sisi'nin, Brest kentinde düzenlenen One Ocean Zirvesi'ne katılmak üzere gittiği Fransa'da Macron ile bir araya geldiği ifade edildi.

Mısır'dan yapılan açıklamada, ikili görüşmede son yıllarda ekonomik, ticari ve askeri alanlarda ilerleme kaydeden Mısır ile Fransa arasındaki stratejik ilişkilerin ele alındığına işaret edilirken, Sisi ile Macron görüşmesinde Libya başta olmak üzere bölgesel konuların da konuşulduğu vurgulandı.

Sisi ve Macron, yabancı askerler konusunda mutabık kaldı!

Ayrıca bu görüşmede Sisi ile Macron'un, "Libya'da terörü bitirmenin yanı sıra tüm yabancı paralı askerlerin çıkarılması ile güven ve istikrarın geri gelmesi için ortak çabaları artırmada mutabık kaldığına" işaret ettiği açıklandı.

Öte yandan Fransa lideri Macron'un, "Mısır'ın Libya'da ulusal kurumları koruma ve siyasi çözüm sürecine katkılarını takdir ettiği" de belirtildi.