image

PeyamaKurd - Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Abdi, Rojava sınırlarında tutuklanan ve Türkiye’de müebbet hapis cezasına çarptırılan YPJ’li Çiçek Kobani için açıklama yaptı.

Mazlum Abdi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Çiçek Kobani 2019'da Suriye topraklarından kaçırıldı ve Türk mahkemelerince müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Bu uluslararası yasalarla çelişiyor” dedi.

Çiçek Kobani’nin bu duruma maruz kalan ilk kişi olmadığını belirten DSG Genel Komutanı açıklamasının devamında, “Çiçek ve yoldaşlarının davası, onlar sağ salim dönene kadar bizim davamızdır” ifadesini kullandı.

Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) üyesi Çiçek Kobani, geçtiğimiz gün Urfa 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Öte yandan YPJ Genel Komutanlığından yapılan, yazılı bir açıklamada Türkiye topraklarında hiçbir suç işlemeden ve Türk malına zarar vermeyen Çiçek Kobani’nin yargılanması “uluslararası kanunlara aykırı” olduğu belirtildi.

YPJ üyesi Çiçek Kobani, Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu (SMO) mensupları tarafından 21 Ekim 2019’da Rojava’nın Ayn İsa kasabasına bağlı Mişrefa köyünde yaralı olarak yakalandıktan sonra Türkiye’ye teslim edilmişti.