image

PeyamaKurd- Londra merkezli Arapça yayın yapan Katar destekli El Arabi el Cedid gazetesi, Irak seçimlerine ilişkin haberinde, ABD ve İran’ın yeni kurulacak hükümet için bölgedeki çalışmalarını mercek altına aldı.

“Kasım Süleymani ve McGurk devreye girdi”

Gazete, ABD Başkanı’nın DAİŞ’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk ve İran Devrim Muhafızları Kudüs Güçleri Komutanı Kasım Süleymani’nin bölgedeki dengeleri kendi ülkelerinin lehine çevirmek için başta Bağdat’taki taraflar olmak üzere, Kürdistan’daki partiler ile seçim sonrası yeni hükümetin oluşturulmasına ilişkin bir dizi görüşmeler gerçekleştirdiğini yazdı.

Brett McGurk’un, Bağdat’taki bir dizi görüşmenin ardından Erbil’de yetkililerle bir araya geldiğine dikkat çeken gazete, Kasım Süleymani’nin ise MckGurk’ten sonra Bağdat’ta Şii siyasi liderler ile toplantılar gerçekleştirdiğini yazdı.

Gazete,  Süleymani’nin Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) yetkilileri ile de görüşeceğini iddia etti.

“Süleymani, KYB yetkilileri ile de görüşecek”

Arap gazetesinin bir kaynağa dayandırdığı bilgiye göre; İran devleti, ilk olarak Dava Partisi’nin iki ayrı kanadı olan Haydar Abadi’nin Nasr Koalisyonu ile Nuri Maliki’nin Kanun Devleti Listesi’ni birleştirmeye ikna etmeye çalıştı.

Ardından da Kasım Süleymani, Haşdi Şabi’nin komutanı Hadi Amiri’nin başkanlığındaki Fetih Listesi ile görüşmeler gerçekleştirdi. Habere göre, Süleymani daha sonra Süleymaniye’de KYB yetkilileri ile görüşerek, muhtemel Şii grubuyla hükümeti kurma yolunda birlikte hareket etmesi telkininde bulunacak. 

İran ve ABD’nin bölgedeki hareketliliğinin, Irak seçimlerinde birinciliği elde eden Sairun Koalisyonu lideri Mukteda es Sadr’ın Twitter hesabından, “Irak dışında hiçbir kararın alınmasına müsaade etmeyecekleri” mesajından sonra gerçekleşmesi dikkat çekti.

Sadr, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bizim kararlarımız Irak sınırları içinde alınır. Irak’taki işgalciler, ülkeden çıkana kadar hiçbirimiz ‘bu ülkenin sahibiyiz’ diyemeyiz” ifadelerini kullanmıştı.