image

PeyamaKurd- Menbic Askeri Meclisi Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamada, dün Menbic’de IŞİD’e karşı oluşturulan uluslararası koalisyon ile Menbic Askeri Meclisi yetkililerinin bir toplantı gerçekleştirdikleri belirtildi..

Açıklamaya göre toplantı, ABD Dışişleri Bakanlığı’nı temsilen William Warbek, ve ABD’li General Jimmy Gerard ile Minbic Askeri Meclisi Başkanı Muhammed Mustafa ve Söcüsü Şervan Derwiş’in katılımıyla gerçekleştirildi.

Açıklamada, tarafların bölgedeki sivil halkın can güvenliğinin sağlanması konusunda ortak hareket edilmesi konusunda hemfikir olunduğu kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, koalisyon güçleri komutanlarından Jimmy Gerard’ın Menbic’de kalacaklarını ve bölgeyi her türlü saldırıya karşı koruyacaklarını söylediği kaydedildi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Efrin'e yönelik “Zeytin Dalı” harekatının ardından Halk Savunma Birlikleri'ne (YPG) bağlı güçlerin bölgeden sürülmesinden sonra, birçok kez Menbic'in de hedef alınabileceğini söylemişti.

Amerikalı yetkililer, Erdoğan’ın, YPG’nin etkin olduğu ve ABD’nin desteklediği Demokratik Suriye Güçleri’ni (DSG) Menbic’den çıkarma tehdidinin Washington için en önemli konu olduğunu belirtmişti.

Reuters’a konuşan ABD’li bir yetkili, “Menbic koalisyon güçleri tarafından kurtarıldı. Eğer Türkiye oraya yönelirse buraya bakış değişir” ifadelerini kullanmıştı.

 

 

 

 

 

k24