image

PeyamaKurd - Almanya Başbakanı Angela Merkel, koronavirüs kapmış çok sayıda hastanın hastanelere gelmesinden dolayı, hastane kapasitelerinin aşırı derecede zorlandığını açıkladı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, koronavirüsten dolayı dün akşam saatlerinde ulusa seslendi.

Koronavirüsün hayatı dramatik bir şekilde değiştirdiğini dile getiren Merkel, “Normallik, gündelik hayatta birlikte yaşama anlayışımız şimdiye kadar hiç olmadığı kadar kuvvetli bir şekilde sınanıyor. Milyonlarcanız işe, çocuklarınız kreş ya da okula gidemiyor. İş yerleri, sinema ve tiyatrolar kapalı. En zoru da çok normal olan bu aksiyonları gerçekleştirememek” diye konuştu.

“Büyük bir meydan okuma”

“Elbette ki birçoğumuz ‘Bütün bunlar daha ne kadar sürecek?” diye soruyor” sözlerini kullanan Merkel, açıklamasında şu sözleri dile getirdi:

“Bugün size sizin Başbakan'ınız ve kabinemdeki üyeler olarak bu durumun bizi nasıl davranmaya yönelttiğini pek de alışılagelmemiş bir şekilde anlatmak istiyorum. Alacağımız kararların gerekçelerini gayet iyi bir şekilde açıklamak, daha sonra da siyasi kararlarımızı şeffaf bir şekilde alıp açıklamak gerçek bir demokrasinin icabıdır.

Aldığımız bu kararları siz vatandaşlarımız da kendi görevi addeder ve eksiksiz uygularsa ancak o zaman biz vazifemizi layıkıyla yerine getirmiş sayılırız. Bu sebeple lütfen şunu söylememe müsaade ediniz: Bu, çok ciddi bir durum. Lütfen siz de bu durumun ciddiyetini kavrayınız. İki Almanya'nın birleşmesinden bu yana, hayır, İkinci Dünya Savaşı'ndan beri -Almanya olarak- bu kadar birlikte olmamızı gerektirecek büyük bir meydan okumayla karşılaşmamıştık.“