image

PeyamaKurd - Suriye konulu Dörtlü Zirve'de "iyi ve yararlı bir görüşme yaptıklarını" dile getiren Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'nin Rojava’da oluşturduğu bölgeye gönüllü geri dönüşlerinin sadece BM katılımıyla olabileceğini kaydetti. 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Merkel ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile Londra'da Suriye konulu Dörtlü Zirve gerçekleştirdi. 

Angela Merkel, zirvede ana gündem maddesi olarak Suriye'deki durumun ele alındığını belirterek, “Burada IŞİD’e karşı mücadelenin sürdürülmesi ve tamamlanması konusunda fikir birliğine vardık. Bunun tam olarak nasıl olacağı konusunda temasta kalmayı sürdüreceğiz” ifadesini kullandı. 

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen'in siyasi süreç için yaptığı çabaları aktif şekilde desteklemek istediklerini dile getiren Merkel, Suriyeli sığınmacıların, Türkiye'nin Rojava’da kontrol ettiği bölgeye “gönüllü geri dönüşlerinin sadece BM katılımıyla olabileceğini belirterek bu konuda görüşmelerin süreceğini vurguladı. 

Merkel ayrıca açıklamasında şunları kaydetti, "Bu konuda Berlin süreci takdir edildi. Bu formatta çalışmaya devam edilmesi lazım ve Libya'da hızlı şekilde ateşkese ihtiyacımız var. Şimdi teknik düzeyde, daha sonra gelecek yılın şubat ayında bu formatta birlikte çalışmak için tekrar buluşmak istiyoruz.”