image

PeyamaKurd - Almanya Başbakanı Angela Merkel, Brexit anlaşmasında yer alan ve İrlanda sınırında oluşturulması planlanan “backstop” mekanizmasına alternatif bir plan geliştirilmesi için İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a 30 gün süre tanıdı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise anlaşmanın yeniden müzakereye açılmayacağı uyarısını yineledi.

Boris Johnson ise eski İngiltere Başbakanı Theresa May’in AB ile yaptığı ancak İngiltere parlamentosunun üç kez reddettiği Brexit Anlaşması’ndan, İrlanda sınırı için önerilen backstop mekanizmasının tamamen çıkartılmasını istiyor.

Almanya Başbakanı Merkel ise “İki yılda bir çözüm bulmamızın olası olduğu söylendi. Ancak neden önümüzdeki 30 günde bir çözüm bulmayalım?” diye konuştu.

Johnson, Merkel’in kendisine backstop mekanizmasına alternatif üretmesi için 30 gün süre tanıdığını doğruladı. İngiltere hükümeti kaynaklarına göre Merkel’in Johnson’la yaptığı görüşmede daha olumlu bir dil kullanması dikkat çekti

Ancak Merkel’in bu açıklamasından bir saat sonra Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Johnson’un ayrılık anlaşmasını yeniden görüşme ve İrlanda’yla backstop mekanizmasının kaldırılması taleplerinin bu haliyle uygulanabilir olmadığını kaydetti.

Kaynak: VOA