image

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi’de bir araya geldi. Almanya-Rusya görüşmesinde ikili ilişkiler, Suriye'deki kriz, Kuzey Akımı 2 projesi, Ukrayna ve ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'la nükleer anlaşmadan çekilerek Avrupalı şirketlerin Tahran'la ilişkilerini tehlikeye atması konuları ele alındı.

Ortak basın toplantısı düzenleyen liderler, ikili ilişkiler konusunda müzakerelerde bulundu. Putin Suriye’ye yönelik yaptığı açıklamada, Avrupa’ya 'Suriye halkının evlerine dönmesine yardımcı olun' çağrısında bulundu. Buna karşılık Merkel ise, tutuklanan RİA Novosti yetkilisi Vışinskiy için Poroşenko'yla konuşma sözü verdi.

Merkel, “Tahran anlaşmanın önemini anlamalı”

İki ülke arasındaki ilişkilerin önemini vurgulayan Merkel, Berlin'in Trans-Atlantik işbirliğine önem verdiğini ve AB ülkelerinin şimdilerde İran'la çalışan şirketler için bir güvenlik ağı oluşturmanın yöntemlerini görüştüğünü ifade etti.

Şansölye, İran nükleer anlaşmasının mükemmel olmadığını, ancak bir anlaşma olmamasından iyi olduğunu dile getirerek, Tahran'ın, Washington’ın adımına rağmen anlaşmanın hükümlerine uymanın sağlayacağı yararları görmesini umduğunu söyledi.

Putin, “Trump çetin bir iş adamı”

Avrupalı şirketler, ayrıca özellikle de Kuzey Akımı 2 projesi olmak üzere, Rusya ile ortak projeler konusunda ABD'nin yaptırımlarıyla karşı karşıya kalma tehlikesi altında. Konuyla ilgili konuşan Putin, Trump yönetiminin Kuzey Akımı 2 projesine yönelik tavrının, selefi Barack Obama tarafından yürütülen politikanın bir devamı niteliğinde olduğunu öne sürdü.

ABD Başkanı Trump’ın iş çıkarlarını önde tuttuğunu ileri süren Putin konuya açıklık getirerek, "ABD'nin bizden istediği, Rusya ile iyi ilişkiler geliştirmek istemeyen ancak gaz transiti üzerinden yılda iki ila üç milyar kazanmaktan memnun olan Ukrayna'yı desteklememiz. Aslına bakarsanız biz buna karşı değiliz. Ekonomik açıdan makul ve elverişli olursa, gaz transitini devam ettirmeye hazırız. Bu uygunluğu sağlamanın yolu da müzakere etmek. Donald yalnızca ABD'nin başkanı değil. O ayrıca çetin bir iş adamı. Bu nedenle iş çıkarlarını daha önde tutuyor" ifadesini kullandı.

İki lider, Ukrayna'da barışın sağlanmasına yönelik yol haritası niteliğinde olan Minsk anlaşmaşına olan bağlılıklarını bir kez daha doğruladı ve Ukrayna, Rusya, Almanya ile Fransa'yı kapsayan Normandiya dörtlüsünün yakın zamanda toplanabileceğini vurguladı.