image

PeyamaKurd - Londra'da düzenlenen NATO Liderler Zirvesi sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, NATO Liderler Zirvesi'nde çok yapıcı bir görüşme yaptıklarını belirterek, “Burada masada olan sorunları çözdük” dedi ve Rojava ile ilgili görüşmelerin sürdüğünü dile getirdi. 

Basına açıklamada bulunanAlmanya Başbakanı Angela Merkel, "Çok yapıcı bir görüşme yaptık" diyerek, zirvede NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in NATO'nun gelecekte karşılaşabileceği sınamaların ele alınacağı bir değerlendirme grubunu kurmakla görevlendirildiğini kaydetti. 

Almanya Başbakanı Merkel, Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer'in Rojava’da ‘güvenli bölge’ oluşturulması önerisinin görüşülüp görüşülmediğine ilişkin bir soruyu yanıtladı. 

Rojava görüşmelerini sürdürüyoruz” 

Merkel açıklamasında, "Türkiye'nin Rusya ile bugün kontrol ettiği bölgeye mültecilerin gönüllü dönüp dönmeyeceği meselesi var. Şu an Suriye güçlerinin kontrol ettiği bölgelere geri dönüşün olamayacağını düşünüyorum. Birleşmiş Milletler'in (BM) özellikle de BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (UNHCR) bu süreçte rol oynaması gerektiğini konuştuk. 

Çünkü mültecilerin, BM'nin kabul etmediği standartlarda olmayan bir bölgeye gitmesini kabul edemeyiz. Bunun için Türkiye UNHCR ile görüşüyor. Böylelikle bu bölgeyle ilgili görüşmeler yapıldı ancak henüz daha yolun başındayız. Bu görüşmeleri sürdüreceğiz” sözlerine yer verdi. 

Öte yandan Türkiye'nin bu yoğun görüşmeleri UNHCR ile kendisinin yapması gerektiğinin altını çizen Merkel, "Biz de sürekli yanında duracağız çünkü bunun bir yol olabileceğine inanıyoruz ancak henüz bir çözüm yok" ifadesini kullandı.