image

PeyamaKurd - Taliban hükümetinin toplumun tüm kesimlerini yeterince temsil eden bir yapıda olmadığını ifade eden Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya için Taliban'ın tanınmasının henüz söz konusu olmadığını ifade etti.

Afganistan konulu G20 Olağanüstü Liderler Zirvesi'nin ardından düzenlediği basın toplantısında konuşan Angela Merkel şu ifadelere yer verdi:

"Ne elektrik sağlanamadığı ne de bir finansal sistem olmadığı için Afganistan'da 40 milyon insanın kaosa düştüğünü izlemek, uluslararası toplumun amacı olamaz ve olmamalı."

Merkel açıklamasında, Afganistan'da finansal sistemin çökmesinin kimseye bir fayda sağlamayacağına dikkati çekerek, "O zaman insani yardım da artık sağlanamaz" ifadesini kullandı.

"Afganistan, dış dünyaya tehdit oluşturmamalı"

Zirve ile ilgili basın toplantısında Merkel, Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası'na Afganistan'daki finansal sistemin çökmesini önlemede büyük görevler düştüğüne dikkat çekti.

Ayrıca açıklamasında, terörle mücadelenin önemine vurgu yapan Alman Başbakan, Afganistan'ın dış dünyaya tehdit oluşturmaması gerektiğini dile getirdi.

Afganistan'daki mevcut Taliban hükümetinin toplumun tüm kesimlerini yeterince temsil eden bir yapıda olmadığını ifade eden Merkel, Almanya için henüz, Taliban'ın tanınmasının masada olmadığını belirtti.