image

PeyamaKurd - Diyarbakır Baro Başkanı Av. Nahit Eren, Mersin’in Bozyazı ilçesinde ırkçı saldırıya uğrayan Erbilli Kürt aileye destek için Mersin’e gitti.

Kürdistan Bölgesi Başkenti Erbil’den seyahat için Türkiye’ye giden Kürt aile dün Mersin’de ırkçı bir grubun saldırısına uğradı. Aileden iki kişi yaralandı. Saldırıda ağır yaralanan Muştaq Mahmud Kerim, Anamur Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Diyarbakır Barosu yaşanan ırkçı saldırıya ilişkin yaptığı açılamada, “Mersin Bozyazı da yaşanan bu ırkçı saldırıya ilişkin Baro Başkanımız Av. Nahit Eren ve Yönetim Kurulu Üyemiz Av. Mehdi Özdemir saldırıya uğrayanlara hukuki destek sunmak ve dayanışmada bulunmak üzere Mersin’e gitmek için bu sabah yola çıkmışlardır” ifadelerini kullandı.

“Türk resmi kurumlarından henüz bir açıklama gelmedi”

Baro Başkanı Nahit Eren ise Twitter üzerinden açıklamada bulunarak, “Kürdistan Bölgesel Yönetiminden Mersin’e seyahat eden kişilere yönelik ırkçı saldırıyı/linç girişimini kınıyorum. İnsanlığa karşı işlenmiş bu suçun failleri hakkında hızlı ve etkin bir soruşturma talep ediyor, ilgili savcılığın kamuoyunu acilen bilgilendirmesini talep ediyorum” sözlerini dile getirdi.

Eren ayrıca, Diyarbakır Barosu’nun mağdurlara gerekli hukuki desteği sunacağını ve soruşturmanın takipçisi olacağı vurgusunda da bulundu.

TIKLA: Erbilli Kürt aileye Mersin'de ırkçı saldırı: Uçurumdan atmaya çalıştılar!

Kürt aileye yönelik ırkçı saldırıya bir çok kesimden sert tepki gösterildi. Ancak ırkçı saldırı ile ilgili şu ana kadar Türkiye resmi kurumlardan bir açıklama gelmedi.