image

PeyamaKurd - AB Konseyi Başkanı Charles Michel, AB Dış İlişkiler Yüksek Komiseri Josep Borrrell'in, "AB'nin, 5 bin kişilik operasyonel askeri gücü olmalı" önerisinin ardından yaptığı açıklamada, "AB'nin kendi ortak savunma gücünü kurması gerektiğini" ifade etti.

AB'li liderlerden gelen öneriler, ABD’nin Afganistan'dan çekilmesinin ardından Avrupa ülkelerinin tahliye işlemlerini durdurmak zorunda kalması üzerine gündeme geldi.

Konuyla ilgili Amerika’nın Sesi’nin aktardığına göre Slovenya'nın Kranj kentinde "Avrupa'nın geleceğini" tartışmak üzere yapılan forumda konuşan Michel, Avrupa Birliği'nin son haftalarda Afganistan'da yaşanan sorunların ardından, vatandaşlarının askeri tahliyelerine daha iyi hazırlanmak için harekete geçmesi gerektiğini dile getirdi.

Konsey Başkanı Michel açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Benim görüşüme göre, AB'nin daha fazla karar alma özerkliği ve daha büyük eylem kapasitesi için çabalaması gerektiğini kavramak için Afganistan benzeri başka bir jeopolitik olaya ihtiyacımız yok. Afganistan krizi, AB'nin nüfuzunun önümüzdeki günlerin en zorlu konusu olacağını bize güçlü bir şekilde gösterdi"