image

PeyamaKurd - Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye'nin 2019 yılında Libya ile imzaladığı deniz yetki alanlarını belirleyen deniz mutabakatı hakkında açıklama yaptı.

Miçotakis, Yunanistan yayın organı Star TV’ye yaptığı değerlendirmede 6 Nisan tarihinde Libya’ya gerçekleştirdiği ziyaret hakkında bilgi vererek, Libya ile Türkiye arasından 2019 tarihinde imzalanan deniz yetki alanları mutabakatının Yunanistan tarafından tanınmadığını ve yok hükmünde olduğunu belirtti.

Söz konusu mutabakat ile Yunanistan'ın egemenlik haklarının bütünüyle göz ardı edildiğini ifade eden Miçotakis, Avrupa Komisyonu'nun da Yunanistan'ın bu görüşlerine katıldığını dile getirdi.

“Libya’nın komşusu Yunanistan’dır”

"Libya'nın komşusu Türkiye değil, Yunanistan'dır" diyen Miçotakis, bu durumu Libya'nın geçici Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed Yunus Menfi'ye de anımsattığını aktardı.

Bu konuda Menfi ile iki ülke arasındaki deniz yetki alanlarını belirleyecek ortak bir heyet oluşturulması konusunda mutabık kalındığını vurgulayan Miçotakis, yaklaşık 10 yılın ardından Libya'ya gerçekleştirilen ziyaretin oldukça başarılı olduğunu söyledi.

Öte yandan Yunanistan Başbakanı, Türkiye ile AB arasında yeniden başlayan istikşafi görüşmelerde ortaya konan pozitif gündemin, her an değişebileceğine dikkat çekerek, görüşmelerin seyrini bunun Ankara'nın Yunanistan ve Kıbrıs'a yönelik tutumunun belirleyeceğine vurgu yaptı.