image

PeyamaKurd - Türkiye ile "ortak çıkarları" bulunduğuna dikkat çeken Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, uluslararası hukukun uygulanması konusunda iki ülke arasında "görüş ayrılıkları" olduğunu da vurguladı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Uluslararası Selanik Fuarı'nda düzenlenen yıllık basın toplantısında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Türkiye ile çıkarlarımız aynı doğrultuda olmasına rağmen aramızda büyük görüş ayrılıkları var. Uluslararası hukukun nasıl uygulandığı konusunda son derece farklı görüşlerdeyiz."

Miçotakis, Ege adalarının silahsızlandırılması konusunda Türkiye ile yaşanan gerginliğe değinerek, "Türkiye ile her zaman görüşmekten yanayım, gereksiz gerginliklere fırsat vermemeliyiz" şeklinde konuştu. Miçotakis, "Sınırlarımızı nasıl koruyacağımızı kimse ile müzakere edecek halimiz yok" açıklamasında bulundu.

"Egemenlik haklarımızı savunacak gücümüz var"

Öte yandan konuya dair BBC Türkçe'deki habere göre gazetecilerin "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Savunma Bakanı Hulusi Akar son zamanlarda Yunanistan'a yönelik sert açıklamalar yapıyor. Adaların silahsızlandırılması gerektiğinden söz ediyorlar" şeklindeki sorusuna Mitsotakis "Gerginlik yaratacak retorik söylemleri bir kenara bırakıyorum. Türkiye ile her zaman görüşmekten yanayım. Gereksiz gerginliklere fırsat vermemeliyiz, bunu bir bakıma 2021 de başardık" yanıtını verdi.

Söz konusu adaların silahlandırılması ile ilgili değerlendirmede bulunan Miçotakis, "Egemenlik haklarımızı savunacak gücümüz var. Sınırlarımızı nasıl koruyacağımızı ve kendi savunmamızı nasıl yapacağımızı kimse ile müzakere edecek halimiz yok" ifadesini kullandı.

New York'ta 21 Eylül'de düzenlenecek BM genel kurul toplantısında Erdoğan ile görüşüp görüşmeyeceği sorusuna yanıt veren Miçotakis, " Sayın Erdoğan ile programlı bir görüşmemiz yok. Programlarımız uymuyor" dedi.