image

PeyamaKurd - Millet İttifakı bloku içinde yer alan Demokrat Parti (DP), 2023 yılında yapılacak seçimler için tek başına hareket edeceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı, milletvekilliği ve yerel seçimlerde Millet İttifakı bloku içinde yer alan DP’nin böyle bir yol belirlemesinin nedeni ise Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), doğrudan ya da dolaylı olarak Millet İttifakı’na olan desteğinden kaynaklandığı belirtildi.

Cumhuriyet’in haberine göre, bugüne dek Millet İttifakı bileşeni içinde yer almayı tercih eden DP’nin 2023 seçimlerinde Millet İttifakı bloku içinde yer almak istemediği, milletvekili aday listelerini ve kendi cumhurbaşkanı adayını çıkaracağı açıklandı.

DP’nin çizeceği yeni yolda yapacağı ilk ziyaretin, salı günü HDP Diyarbakır il binası önünde bekleyen Diyarbakır annelerine yapacağı kaydedildi.

Dp’nin bu tutumu karşısında gözler yeni kurulan DEVA ve Gelecek Partisi’ne çevrildi.  Yeni kurulan partilerin, 2023’teki seçimlerde, “Millet İttifakı’ndan bağımsız” bir araya gelerek, Meclis’te yeni bir grup kurabileceği de konuşuluyor.