image

PeyamaKurd - Çin ordusu ile birlikte bir sistem üzerinden çalıştıklarını belirten ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, çalışılan konuyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Açıklamada bulunan ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, kriz anlarında gerilimi düşürmek için ABD ve Çin ordusu arasındaki askeri iletişimin iyileştirmesi gerektiğini ifade etti.

Mark Milley, Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Senato Tahsisatlar Komitesinde 2022 mali yılı savunma bütçesi üzerine de konuştu.

"ABD ordusu zor durumda kalabilir"

Genelkurmay Başkanı  Millet, eski savunma bütçelerinin günümüzdeki uluslararası durumu dikkate alarak hazırlandığını, 2022 savunma bütçesinin ise gelecekteki muhtemel durumu esas alarak kurgulandığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

"ABD ordusunun modernizasyonuna yatırım yapmazsak 10-15 yıla kadar ulusal güvenlik stratejisi bakımından zor durumda kalacağız. Bu bütçe işte bunu yapmaya çalışıyor. (2022 bütçesi) Gelecekte, örneğin Çin gibi yakın bir rakiple çatışmada üstün gelecek bir ABD ordusunun temelinin başlangıç noktasıdır."

"Çin ile iletişim kurabilme hızımızı da artırmalıyız"

Öte yandan açıklamasında ABD’nin Pasifik bölgesinde Çin ile askeri ilişki kurmasına yönelik soruyu yanıtlayan Milley şunları dile getirdi:

"Bu bir sorun. Bir kriz sırasında gerilimi azaltmak ve birbirimizi daha iyi anlamak için Çin ile askeri ilişkimizi geliştirmemiz gerekiyor. Ben rutin olarak mevkidaşımı ararım ama bunu ordu içinde farklı kademelerde yapmıyoruz. (Çin ordusu ile) İletişim kurabilme hızımızı da artırmamız gerekiyor.

Telefonu açıp konuşabilmemiz gerekir veya bakan hemen telefon açabiliyor olmalı. Bunun üzerinde çalışıyoruz. Bu sistemleri geliştirmek istiyoruz ancak önümüzdeki yıllarda herhangi bir büyük güç çatışmasını önlememizi sağlayacak çok önemli bir noktaya temas ettiniz. Bu sistemlerin kurulması gerekiyor."