image

PeyamaKurd - ABD ile müzakere konusuna değinen Kremlin Sözcüsü Peskov, Moskova'nın görüşmeye hazır olduğunu belirtti. Sözcü Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ABD Başkanı Joe Biden ile müzakereye açık olduğunu ancak Rus ordusunun Ukrayna’dan çıkmaya hazır olmadığını ifade etti.

Günlük basın açıklamasında gündemi değerlendiren Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD Başkanı Joe Biden’ın Putin ile görüşmek için Rusya’nın Ukrayna’dan çıkması gerektiği yönündeki sözlerini değindi.

Sözcü Peskov, Rus ordusunun Ukrayna’dan çıkmaya hazır olmadığını belirterek şu sözlere yer verdi:

“Özel askeri operasyon devam ediyor. Bununla birlikte Putin temaslar ve müzakereler için açıktı ve öyle olmaya devam ediyor. Çıkarlarımıza ulaşmanın en çok tercih edilen yolu, barışçıl diplomatik araçlardır.”

Peskov, ABD’nin Rusya’nın “yeni topraklarını” hala tanımadığını ve bunun karşılıklı tartışma zemini bulmayı zorlaştırdığını kaydederek, Putin’in ülkesinin çıkarları için her zaman müzakerelere açık olduğunu belirtti.

Ayrıca açıklamasında, Putin’in Ukrayna’daki “özel askeri operasyon” öncesinde bile ABD, NATO ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ile hazırlanan taslak metinler temelinde müzakereleri başlatmaya çalıştığını dile getiren Peskov, bu girişimin karşılıksız kaldığını da hatırlattı.