image

PeyamaKurd - Moskova ve Şam, dün yayınladıkları ortak açıklamada Haseke’deki Hol Kampı’nı kontrol eden Rojava Özerk Yönetimi’ni kınadı.

Haseke yakınlarında bulunan El-Hol Kampı’nda durumun kötüleşmesiyle başa çıkma konusunda bölge güçlerinin yetersiz olduğunu iddia eden Şam ve Moskova, IŞİD’in yeniden faaliyete geçme tehlikesine karşı Demokratik Suriye Güçleri’ni (DSG) uyardı.

İki ülkenin savunma bakanlıklarına bağlı Ortak Koordinasyon Merkezi’nden yapılan açıklamada, “bölgede durumu kontrol altına alacak Kürt yetkililerin olmayışından” büyük bir endişe duyulduğu vurgulandı.

Kamptaki mevcut koşulların oldukça güç bir noktaya ulaştığına dikkat çekilen açıklamada, kampta aşırılıkçı eğilimlerin artması sebebiyle çocuklar başta olmak üzere kamp sakinlerinin ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya oldukları ifade edildi.

Kamp sakinlerinin IŞİD savaşçılarının ailelerinden oluştuğuna dikkat çeken Moskova, Hol Kampı ve Rojava’daki diğer kamplarda vatandaşları bulunan ülkelerin, vatandaşlarının iadesi sürecini organize etmek için çabalarını aktifleştirmeleri gerektiğini dile getirdi.

Öte yandan yapılan ortak açıklamada, bu durumdan dolayı ABD’de sorumlu tutuldu. Açıklamada ayrıca ABD’ye “Suriye'deki durum üzerinde istikrarı bozucu bir etki yapmayı bırakması ve uluslararası hukuk ile Birleşmiş Milletler ilkelerine sıkı bir şekilde bağlı kalması” çağrısı yapıldı.

Şam ve Moskova tarafından yapılan ortak açıklamanın, Türkiye-Rusya-Katar üçlü ittifakının Suriye Anlaşması’ndan hemen sonra gelmesi dikkat çekti.