image

PeyamaKurd- İsrailli yetkililer, İsrail'in dış istihbarat servisi Mossad’ın yakın bir zamanda İran ‘Kudüs Gücü’ tarafından Türkiye, Almanya ve Fransa'daki üç Batılı ve İsrailli şahsa karşı planlanan suikast girişimini engellediğini açıkladı.

Yetkililer bu kişilerin İsrail'in İstanbul Konsolosluğu’nda çalışan bir diplomat, Almanya’daki üst düzey ABD’li bir general ve Fransa’da çalışan bir gazeteci olduğunu vurguladılar.

 İsrail Kamu Yayın Kuruluşu (KAN), İsrailli kaynakların operasyonun başarısızlığa uğratılmasının arkasında Mossad’ın olduğunu teyit ettiklerini paylaştı.

Edinilen bilgiye göre suikastı gerçekleştirmeye çalışan İranlı şahısın, ‘İran dışında bir terör altyapısının planlanmasını ve kurulmasını üstlenen’ ve Batılı ve muhalif kişileri hedef alan gizli bir operasyon biriminde çalıştığı belirtildi.

Avrupa'da gözaltına alınan İranlı casus, soruşturma esnasında suikast hazırlıkları için 150 bin dolar aldığını itiraf etti.

“Öldürülen İranlı Muhsin Fahrizade’nin intikamı”    

KAN tarafından birkaç ay önce Türkiye ve İsrail istihbarat birimlerinin İsrailli iş insanı Yair Geller’e yönelik suikast girişimini engelledikleri paylaşılmıştı. Suikastın amacı, ‘Ankara ve Telaviv ilişkilerinin normalleşme olasılığını engellemek ve 2020 yılında öldürülen İranlı nükleer bilimci Muhsin Fahrizade’nin intikamını almak olduğu aktarılmıştı.

Geller KAN’a verdiği röportajda şu sözleri dile getirmişti: “İranlıların beni takip ettiği konusunda bilgilendirildim. Grubun yakalanmasına sevindim. Beni korumaya çalışan herkese teşekkür ederim. Türkiye'de yaşayan İsrailli bir iş insanıyım. Mühendislik üzerine bir araştırma geliştirme (AR-GE) şirketim var. Bir gün İranlıların beni takip ettiğini ve bana suikast düzenlemeyi planladıklarını öğrendim. Bunun üzerine vakit kaybetmeden İsrail'e dönmem tavsiye edildi.”