image

PeyamaKurd - Türkiye Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Plan Subayı Binbaşı Pınar Kara, düzenlediği bilgilendirme toplantısında Türkiye'nin sınır ötesi operasyonları hakkında açıklama yaptı.

Toplantının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan MSB kaynakları, son dönemde Suriye ve Rojava’ya yönelik olası bir operasyona ilişkin soruya, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “sınırlarımızın güvenliğini için ihtiyaç olan yer ve zamanda gerekenler yapıldı, yapılır” sözlerini hatırlatarak yanıtladı.

Kaynaklar, sınır bölgelerine askeri kuvvet takviyesine de, “TSK, nerede ihtiyaç varsa oraya birlik kaydırmak suretiyle gerekli tedbirleri alıyor" yanıtını verdi.

Öte yandan “Rojava’nın Kamışlo kentinde Rus uçaklarının konuşlandırıldığına" yönelik iddiaların hatırlatılması üzerine de kaynaklar, "Sosyal medyada dolaşan bazı görüntüler var. Bu görüntüler sadece o gün için gerçekleştirilen bir faaliyete yönelik. Bir uçağın iniş yapıp daha sonra ayrılmasına ilişkin. Herhangi bir konuşlanma söz konusu değil" açıklamasını yaptı.

F-35 müzakere toplantısı gelecek sefer Washington’da yapılacak!

Bakanlık kaynaklar ABD ile Türkiye arasında devam eden F-35 savaş uçakları müzakerelerinin ikinci toplantısının Washington’da yapılacağını da belirtti.

Müzakerelere devam edilmesi konusunda mutabık kalındığını dile getiren kaynaklar, "İlk toplantı yapıldı. Her iki taraf bakış açılarını ve kendi pozisyonlarını ortaya koydular. Birkaç ay içinde de ikinci toplantının Washington'da yapılması planlanıyor. Görüşmelerde problemlerin çözümüne ilişkin yöntemler ele alınıyor" diye konuştu.