image

PeyamaKurd - PKK lideri Abdullah Öcalan’ın çağrısı ile yedi aydır süren açlık grevleri ve ölüm oruçları sona erdi. Öcalan, “İmkân olursa Suriye’nin bütünlüğü içinde Kürt sorunu dahil Suriye’nin tüm sorunları konusunda pozitif rol oynayacağını” belirtiyordu.

PYD Sözcüsü Salih Müslim, Öcalan’ın mesajlarını değerlendirirken, “Önder Apo’nun Suriye ve Ortadoğu’da olumlu rol oynaması bizim de isteğimiz” ifadelerini kullandı.

Müslim, “İmkan olursa ve sorunun tarafları da benimserse, Önder Apo’nun Suriye’deki sorunların çözümü için aktif rol oynayacağını tahmin ediyorum. Suriye sorununun çözümü için sözde girişimde bulunan tüm devletler sadece kendi çıkarları doğrultusunda hareket ediyor. Bu da çözümün gelişmesine engeldir. Ama Önder Apo, demokratik fikirleri, değerlendirmeleri ve önerileriyle mevcut durumu değiştirebilir” dedi.

En iyi Kürt ölü Kürttür zihniyeti”

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’nin hassasiyetlerini çiğnediğini savunan Müslim, “İlk günden bu yana Türkiye’nin hassasiyetlerine dikkat ediyoruz. Türkiye de bu hassasiyetlerinde ölçülü olmalıdır. Hiçbir devlete saldırı girişimimiz olmadı ve asla düşmanlığı kabul etmedik. Önder Apo’nun Türkiye’nin hassasiyetlerine ilişkin yaptığı çağrı aynı zamanda Türkiye’ye bir mesajdır. 

Türkiye halen ‘En iyi Kürt ölü Kürttür’ zihniyeti ile hareket ediyor. Bu zihniyet artık terk edilmeli ve Kürt halkının iradesine saygı duyulmalıdır. Türkiye’nin saldırıları, işgali ve Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik tehditleri hassasiyetleri çiğnediğinin göstergesidir” diye konuştu.